ZAPROSZENIA

 • "Noc Muzeów" - IPN

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach już po raz dziesiąty włącza się w ogólnoeuropejski projekt „Noc Muzeów”. Zapraszamy 19 maja 2018 r. do naszych siedzib przy ul św. Jana 10 oraz przy ul. Józefowskiej 102.

Oddziałowe Archiwum IPN w Katowicach, ul. Józefowska 102, godz. 18.00-23.00

#Moja Niepodległa w górnośląskim życiu i krajobrazie

Wśród atrakcji: Dokumenty z Powstań Śląskich i plebiscytu 1921r., Podróż w czasie fotoplastikonem – ludzie i miejsca na fotografiach sprzed stu lat,  „Z familoka do chlewika” – przekraczanie granicy na Górnym Śląsku po 1922 r., „Zrób sobie zdjęcie, czyli rewia mody z lat '20 dwudziestego wieku”. 

Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN w Katowicach im. Henryka Sławika, ul. Świętego Jana 10, III piętro, godz. 18.00-23.00

Co wspólnego z wielką historią ma popularny bohater belgijskiego komiksu? Czy żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie rysowali komiksy? Jak powstaje komiks historyczny? Czy potrzebujemy (czy potrzebna nam) komiksowej narracji w historii?

Na te pytania odpowiemy w czasie Nocy Muzeów w Przystanku Historia – w Centrum Edukacyjnym IPN im. Henryka Sławika w Katowicach. Razem z młodymi uczestnikami obejrzymy film o przygodach chłopca i jego psa, który powstał na bazie popularnego komiksu. Będziemy uczestnikami interesującej dyskusji pasjonatów i twórców komiksu historycznego. Dowiemy się, jak powstaje komiks historyczny. Usłyszymy o komiksach tworzonych przy współpracy z IPN. Dla uczestników błyskawicznego konkursu komiksowego przewidziane nagrody. Komiks. Komiks. Komiks. Noc Komiksów w IPN.

Program:

18.00 Mikołaj Ratka „Co wspólnego z historią ma popularny bohater belgijskiego komiksu? Historia Tintina”.
19.00 Niespodzianka filmowa Komiksowej Nocy Muzeów.
21.00 Tomasz Gonet „Komiks w wydaniu IPN”
21.30 Gabriela Becla, Zbigniew Tomecki „Jak się robi komiks historyczny? Słowo o „Monte Cassino”.
22.30 Magda Duber, Ryszard Mozgol „Zapomniana historia wojenna Walentego Pompki. Komiks Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie?”
 

UWAGA! Uczestnikom „Nocy Muzeów” zapewniamy bezpłatny transport od godz. 18.00 do 22.00 na trasie: Śląskie Centrum Wolności i Solidarności (ul. W. Pola) – Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN w Katowicach im. Henryka Sławika (Rynek) –Oddziałowe Archiwum IPN w Katowicach (ul. Józefowska 102).  

Wstęp wolny!

 

 • Stypendia dla każdego – kampania informacyjna o stypendiach dla uczniów

Stypendium to często jedyna szansa dla młodych osób, aby mogły realizować swoje marzenia, ale również zaspokoić podstawowe potrzeby.

Baner

Fundacja Dobra Sieć od lat stara się, aby informacja o dostępnych programach stypendialnych dotarła do jak najszerszego grona młodych ludzi. Dzięki serwisowi www.mojestypendium.pl informujemy o wszystkich programach stypendialnych, w tym oferowanych przez stowarzyszenia, fundacje, samorządy, uczelnie i firmy. Strona jest bazą aktualnych ofert stypendialnych oraz konkursów edukacyjnych, skierowaną do uczniów, studentów, nauczycieli, rodziców, doktorantów, artystów i sportowców.

Więcej informacji 

 • „Koncertowe warsztaty z Miuoshem”

PlakatZapraszamy młodzież w wieku od 18 lat do 26 lat do udziału w cyklu warsztatów profesjonalnej organizacji koncertów i imprez „Koncertowe warsztaty z Miuoshem”, w efekcie którego uczestnicy warsztatów zorganizują z Miuoshem koncert w Teatrze Ziemi Rybnickiej 12 października 2018 r.

Warsztaty, które poprowadzi Miuosh – śląski raper, organizator koncertów i autor projektów kulturalnych, będą okazją zdobycia umiejętności z zakresu zarządzania projektem i organizacji przedsięwzięć kulturalnych.

Przedsięwzięcie realizowane jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i Miasto Rybnik, w związku z przyjętym w kwietniu „Programem dla młodych”, którego celem jest wspieranie młodych w rozwoju umiejętności, zdobywaniu doświadczeń, odkrywaniu oraz pielęgnowaniu swoich pasji. Wydarzenia realizowane w ramach „Programu dla młodych” mają zachęcać młodych ludzi do angażowania się w życie publiczne.

Dlatego koncentruje się on na propozycjach działań, które mają inspirować młodych, pomagać im w budowaniu relacji z różnymi środowiskami.

Logo1 Logo2

Formularz zgłoszeniowy  prosimy wysyłać, na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w terminie do 25 maja 2018 r.

Udział w projekcie jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona (decyduje kolejność zgłoszeń).              

 

 • Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprasza!

KIEDY WĘGIEL BYŁ ZIELONY – TWÓRCZOŚĆ LUDWIKA HOLESZA
Dlaczego górnika kopalni „Moszczenica” pokochał cały świat, a jego 2,5 tys. prac oglądają zwiedzający muzeów w ponad 30 krajach Europy i obu Amerykach!

Pracując jako górnik dołowy, natrafiał na kawałki węgla z odciśniętymi śladami roślin. Zaczął się zastanawiać, jak wyglądał świat w czasach tworzenia się tego minerału. Pierwsze obrazy, czarno-białe, malował, mieszając sadzę z pokostem, na prześcieradle, które dała mu żona. Z czasem Holesz zaczął wprowadzać do karbońskiego lasu gady, płazy, dziwne stwory. Wszystkie elementy powiększał. Zmieniła się również kolorystyka jego dzieł.
Czas trwania wystawy: 26 kwietnia – 24 czerwca 2018
Miejsce: 
ul. W. Korfantego 34

 

„(NIE)znana historia. Miecz z Kielczy”
10 maja zostanie otwarta wystawa czasowa „(Nie)znana historia. Miecz z Kielczy”, na której zaprezentujemy miecze z epoki brązu. Są one niezwykle rzadkimi i cennymi eksponatami. Mieczy antenowych w Europie odkryto około 180, z czego aż 35 w Polsce. Obecnie w muzeach w Polsce jest ich zaledwie 15, pozostałe zaginęły podczas II wojny światowej.

Firma The Farm 51 z Gliwic wykonała na zlecenie Muzeum Górnośląskiego komputerową rekonstrukcję miecza. Zostanie ona zaprezentowana na wystawie obok oryginalnego, jedynego w swoim rodzaju eksponatu. Cennemu zabytkowi z Kielczy towarzyszyć będą brązowe miecze ze zbiorów archeologicznych Muzeum.
Czas trwania wystawy: 10 maja – 8 lipca 2018
Miejsce:
pl. Jana III Sobieskiego 2

 

TWÓJ VINCENT van GOGH. OBRAZY Z FILMU „TWÓJ VINCENT”
Vincent van Gogh powiedział kiedyś: „Nic nie poradzę, że moje obrazy się źle sprzedają. Ale nadejdzie czas, gdy ludzie zrozumieją, że są warte znacznie więcej niż cena farby, której użyłem do ich namalowania.” 

Dorota Kobiela, pochodząca z Bytomia reżyserka filmu „Twój Vincent” oraz Hugh Welchman, kierownik animacji malarskiej, tworząc ich nominowane do Oscara dzieło wykorzystali 65 000 klatek filmu pokrytych farbą olejną, dokładnie taką, jaką stosował van Gogh. Prace przez dwa lata tworzyło 125 malarzy.

A już od 13 maja w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu będzie można zapoznać się z najpiękniejszymi obrazami wykorzystanymi w filmie!

Otwarcie wystawy: 13 maja 2018 (niedziela), od godziny 14.00
Czas trwania: 13 maja – 30 czerwca 2018

 

100 x 100. NASZE STULECIE – otwarcie wystawy

Często eksponaty prezentowane w muzeum stają się odległe – szyba dzieląca je od zwiedzających sprawia, że nie potrafimy sobie wyobrazić, że dany przedmiot był kiedyś używany, że był elementem dnia współczesnych mu ludzi.

Właśnie dlatego chcemy, aby przygotowana przez nas wystawa była całkowicie inna: przedmioty, które będą eksponowane w muzeum i zyskają status zabytku, są w istocie pamiątkami – wspomnieniem i przypomnieniem przeszłości zwyczajnych ludzi.

Rok 1918 był wyjątkowy w historii Polski. Właśnie na tym przełomowym momencie skupiliśmy się w naszej wystawie. Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości wspólnie z „Gazetą Wyborczą” postanowiliśmy opisać historię za pomocą przedmiotów, które najbardziej utkwiły w pamięci ludzi wciągniętych w wir wielkiej historii. To 100 minionych lat pokazanych przez pryzmat dokładnie 100 przedmiotów. Ważnych, mających swoich bohaterów. Stąd nasze tytułowe 100 × 100.

To także wystawa, która pokaże, jak wielowątkowa i elektryzująca była historia Górnego Śląska w tym stuleciu. Naszym stuleciu. Zaprezentuje drogę, którą Polska, Górny Śląsk i w oczywisty sposób Europa przeszły od 1918 roku.

Otwarcie wystawy: 16 maja 2018 (środa), godz. 17:00
Miejsce: pl. Jana III Sobieskiego 2
Pomysłodawca projektu: Leszek Jodliński; kurator wiodący: dr Joanna Lusek; zespół kuratorski w składzie: Agnieszka Bartków, Małgorzata Kłych, Leszek Jodliński, dr Joanna Lusek

Wstęp wolny

 

 • Rekrutacja na rok akademicki 2018/19

Rekrutacja na rok akademicki 2018/19

 • Stypendium akademickie im. Jerzego Juzonia

Stypendium akademickieFundacja Edukacyjna im. Jerzego Juzonia już 09 lipca 2018 roku rozpocznie rekrutację do VII Edycji stypendiów akademickich.

Celem Fundacji jest zwiększanie szans edukacyjnych młodzieży z małych miejscowości, realizowane poprzez pomoc finansową, która niejednokrotnie jest jedyną szansą na podjęcie studiów wyższych
w większych miastach.

Stypendia w wysokości 5000 zł przyznawane są na okres pierwszego roku studiów stacjonarnych na uczelniach akademickich.

Zachęcamy przyszłych studentów!

 

Informacje:
https://www.facebook.com/FEimJJ/photos/a.1051484991636107.1073741826.251874844930463/1606150342836233/?type=3&theater
W imieniu Fundacji Edukacyjnej im. Jerzego Juzonia, Katarzyna Parczewska

 

 • V edycja Tygodnia Konstytucyjnego

W dniach 4-8 czerwca 2018 roku odbędzie się V edycja projektu "Tydzień Konstytucyjny", organizowanego przez Stowarzyszenie
im. Prof. Zbigniewa Hołdy, pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich.

W ramach akcji prawnicy przeprowadzą lekcje dotyczące znaczenia Konstytucji w życiu obywateli. Tydzień Konstytucyjny ma zasięg ogólnopolski. 

W ostatniej edycji programu wzięło udział blisko 400 szkół i innych instytucji oraz przeszło 500 prawników. W lekcjach na temat Konstytucji uczestniczyło ok. 44 000 uczniów w całej Polsce. Entuzjastyczne reakcje nauczycieli oraz prawników biorących udział w pierwszej i drugiej edycji Tygodnia Konstytucyjnego świadczą o tym, że jest to inicjatywa potrzebna. 

Celem projektu jest zwrócenie uwagi na praktyczny wymiar obowiązywania Konstytucji. Organizatorom zależy na tym, aby w przystępny i interesujący sposób pokazać, że problematyka konstytucyjna ma bezpośredni wpływ na codzienne życie każdego z nas. W ramach Tygodnia Konstytucyjnego promowane będzie wśród młodych ludzi świadome obywatelstwo i motywacja do większego zainteresowania sprawami publicznymi. 


Dokonanie zgłoszenia poprzez wypełnienie formularza, który znajduje się pod adresem: https://goo.gl/o79c2z oraz na stronie 
http://www.stowarzyszenieholda.pl do dnia 16 maja br. 

Kontakt: stowarzyszenie@stowarzyszenieholda.pl, tel: 505 710 284 lub 505 972 572. 

 

 • Był węgiel, dziś są turyści

Historia na turystycznym szlaku

Kolej żelazna narodziła się w XIX wieku. To właśnie wtedy, chcąc się rozwijać kopalnie, huty i inne zakłady przemysłowe na Dolnym Śląsku pilnie potrzebowały nowego sprawnego środka transportu. Wobec stale zwiększającej się produkcji konne zaprzęgi nie były już w stanie podołać nowym wyzwaniom i nowej roli. Kolej żelazna połączyła ze sobą i światem dolnośląskie miasta i miasteczka, jeszcze na długo przed pojawieniem się pierwszych samochodów.

Dzisiaj to właśnie transport kołowy wiedzie prym w przewozie towarów, natomiast kolej żelazna, obok przewozów towarowych, znalazła dziś jeszcze jedno zastosowanie i odkryła nową rolę, tę związaną z turystyką kolejową.

Turystyka kolejowa narodziła się już w 1841 roku, kiedy to Thomas Cook, babtysta i stolarz w jednej osobie organizował przejazdy pociągami dla alkoholików na trasie pomiędzy Leicester a Lougborough w Wielkiej Brytanii aby w ten sposób odciągnąć uzależnionych od kieliszka i nałogu i pokazać im piękno rodzinnego kraju.

Współcześnie zarządcy wielu linii kolejowych, współpracując z wybranymi biurami podróży, organizują wycieczki dla większych grup turystów. W Szwajcarii, Niemczech, Austrii, a nawet na Węgrzech kolej staje się produktem turystycznym.

Sama podróż komfortowym pociągiem z przestronnymi oknami, wyposażonym niekiedy w wagon restauracyjny z narodową kuchnią, jest jedną z największych atrakcji. Najbardziej znane są szwajcarskie pociągi turystyczne, których trasy uznano za najpiękniejsze w Europie. Niektóre biura podróży organizują również kilkudniowe wycieczki kolejowe, w taki sposób, aby turyści mogli odwiedzić kilka krajów.

Wyjątkowy jak Dolny Śląsk

Choć wiele dawnych tras kolejowych niestety wciąż jeszcze jest zamkniętych dla podróżnych to w ostatnich latach daje się zauważyć wzmożone zainteresowanie koleją i turystyką kolejową. Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej regularnie, co najmniej raz
w miesiącu, a w sezonie turystycznym co tydzień organizuje przejazdy zabytkowymi historycznymi pociągami po historycznych trasach Dolnego Śląska.

Miejsc godnych zobaczenia jest w naszym regionie bardzo dużo, a w dodatku do większości z nich można przecież było kiedyś dostać się koleją. To właśnie Dolny Śląsk posiada niezwykle różnorodne i malownicze trasy kolejowe, a przy tym znakomicie rozwiniętą infrastrukturę kolejową. Niektóre z nich- tak jak linia 286 ( Kłodzko - Wałbrzych), 285 ( Wrocław- Jedlina Zdrój) 283 ( Jelenia Góra - Lwówek Śląski) uważane za prawdziwe cuda sztuki inżynierskiej. Linie te biegną przez tereny szczególnie atrakcyjne krajobrazowo i często same w sobie stanowią atrakcję turystyczną. Wiele linii jest bogatych w historię i wartości architektoniczne oraz przebiega przez liczne mosty, wiadukty
i tunele, które same w sobie mogą okazać się dodatkowym atutem podróży.

Ochrona tego dziedzictwa jest nie tylko naszym obowiązkiem, ale też przywilejem.

Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej – jedyna na terenie Śląska placówka muzealna podejmująca planową ochronę dziedzictwa kolejowego w latach 2014-2016 wyremontowała zabytkowy skład i rozpoczęła od 3 lat organizację Muzealnych Pociągów Specjalnych po najpiękniejszych trasach Dolnego Śląska.

Pociągi prowadzone są przez zabytkową polską lokomotywę parową TKt48-18 z 1951 r. Podróżni mają okazję odbyć podróż w historycznych wagonach z lat 1928-1930, wyprodukowanych w renomowanej wrocławskiej wytwórni Linke Hofmann Werke.

Autor tekstu Michał Wychodil

Już w najbliższą sobotę 7 kwietnia 2018 serdecznie zapraszamy do udziału w przejeździe Muzealnego Pociągu Specjalnego TKACZ relacji Jaworzyna Śl. – Kamienna Góra – Jaworzyna Śl. Przejazdu o tyle wyjątkowego, że po nieuczęszczanej linii kolejowej 298… Po drodze nasz muzealny skład odwiedzi m.in. Wałbrzych, Boguszów Gorce i Sędzisław.

Szczegóły na stronie: http://muzeumtechniki.pl/muzealny-pociag-specjalny-tkacz-jaworzyna-sl-kamienna-gora-jaworzyna-sl/

W związku z wizytą w Kamiennej Górze naszego Muzealnego Pociągu Specjalnego TKACZ w dn. 7.04.2018 r. wszystkich mieszkańców Kamiennej Góry, Sędzisławia i okolic – zapraszamy do przejazdów muzealnym składem na krótkich trasach z Kamiennej do Sędzisławia.

Szczegóły na stronie: http://muzeumtechniki.pl/pociagi-krosno-len-i-bolko-sedzislaw-i-kamienna-gora/

Wielkimi krokami zbliża się też jedno z najważniejszych wydarzeń w sercu i życiu każdego miłośnika dawnej techniki – bo nie tylko parowozów – wolsztyńska Parada Parowozów. Tradycją jest już udział Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w tym wyjątkowym wydarzeniu
z lokomotywą parową TKt48-18. Od 4 lat parowóz ów prowadzi do Wolsztyna Muzealny Pociąg Specjalny PIAST ŚLĄSKI.

Szczegóły na stronie: http://muzeumtechniki.pl/piast-slaski-po-raz-czwarty-parowozem-na-parade-parowozow/

A już podczas Majówki t.j. od 28 kwietnia do 6 maja tradycyjnie - już od 2014 roku Muzeum Kolejnictwa na Śląsku organizuje Diesel Fest – Festiwal Lokomotyw Spalinowych. Celem wydarzenia jest przybliżenie odwiedzającym w tych dniach Muzeum, lokomotyw spalinowych, pokazanie ich wpływu i znaczenia dla historii i rozwoju kolejnictwa.

Szczegóły na stronie: http://muzeumtechniki.pl/diesel-fest/

Serdecznie zapraszamy !

 

 • Wielka Zbiórka Książek 2018

Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy do udziału w IV edycji Wielkiej Zbiórki Książek.
Zebrane książki trafią do utworzonych przez nas bibliotek dla małych i dużych pacjentów.

Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 23.04 - 20.05 w siedmiu miastach: Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu,Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu.

Zbieramy książki dla MAŁYCH i DUŻYCH Pacjentów! (książki w dobrym stanie  dla dzieci i młodzieży oraz “czytadła” dla dorosłych.)

Jak do nas dołączyć

 1. Wypełnij formularz: https://docs.google.com/a/zaczytani.org/forms/d/1TjTBxiBAI3wYZogHbv2Ft8jeoB_ToWOAp9W6V3bPc7M/viewform

Jeśli Państwo już do nas dołączyli poprzez wypełnienie ankiety to prosimy o zapoznanie się z instrukcją:

2. Stwórz miejsce na zbiórkę książek ( np. ustaw karton, wydrukuj plakat)

 1. Pobierz materiały promujące Wielką Zbiórkę Książek 2015  dostępne po 15 kwietnia na  stronie www.zaczytani.org  w zakładce MEDIA i oznacz  swoje miejsce zbiórki
 2. Umieść informacje o akcji na swojej stronie internetowej i na FB
 3. Stwórz z dziećmi laurki dla małych Pacjentów, przyślij  nam zdjęcia
 4. Książki  powinny być w idealnym stanie, przeznaczone dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych (0-100 lat), wydane po 2000 roku.
 5. Książki należy posortować, spakować w kartony, okleić.
 6. Przesłać informacje o ilości zebranych książek wraz  fotorelacją na adres : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 7. Zebrane książki zebrane należy dostarczyć do MAGAZYNU, który udostępnimy w 5  zaczytanych miastach. Adres magazynów zostanie udostępniony na naszej stronie do 15.05.2018 r.

 

Katarzyna Nawrocka

tel.: +48 790 791 020
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
facebook.com/zaczytani.org

  

 • „TALENTY INŻYNIERSKIE”

Zapraszamy do udziału w 3. edycji programu „Talenty Inżynierskie”, której hasłem przewodnim jest „ODKRYJ – UWOLNIJ – MANIFESTUJ SWÓJ POTENCJAŁ”.

Plakat

Program obejmuje badanie potencjału rozwoju absolwentów, alokowanie ich u pracodawców oraz zaplanowanie ścieżki kariery. Dzięki jego realizacji chcemy zmienić doświadczenia związane z wejściem młodych osób na rynek pracy oraz odkrywaniem i wykorzystaniem ich własnego potencjału. 

Szczegóły programu znajdują się w zaproszeniu.

Rekrutację uczestników do programu poprowadzi Centrum Kariery K2.
ul. Legion6w 26128,43-300 Bielsko-Biała

Wszelkie informacje udzielane są pod numerem telefonu 731959 231 lub adresem

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

  

 • WYSTAWA 100 LAT MOTORYZACJI W POLSCE

Wystawa11 listopada 2018 r. obchodzić będziemy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wśród wielu wyzwań, przed jakimi stanęli nasi przodkowie, była budowa polskiego przemysłu. Bezpieczna i silna Rzeczpospolita rodziła się nie tylko na polach bitew i w gabinetach polityków, ale także w fabrykach, rękami polskich inżynierów i robotników. Przez całe dekady podejmowano próby i starania, by jednym z najważniejszych filarów gospodarki stała się produkcja samochodów i motocykli. 

W czasie tego szczególnego jubileuszu Muzeum Walcownia Cynku Katowice/ Szopienice, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie oraz Muzeum Motoryzacji w Topaczu podjęły się organizacji ogólnopolskiej wystawy 100 LAT MOTORYZACJI W POLSCE, której celem jest pokazanie bogatego dorobku polskiego przemysłu motoryzacyjnego w możliwie szerokim kontekście społecznym, politycznym i kulturowym. 

Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 80 pojazdów. Całość wzbogacona zostanie pojazdami pochodzącymi z zagranicy, ale odgrywającymi szczególną i widoczną rolę w historii naszej motoryzacji. Wiele ze zgromadzonych eksponatów zaprezentowanych zostanie po raz pierwszy poza siedzibą Narodowego Muzeum Techniki i Muzeum Motoryzacji w Topaczu. 

Celem urozmaicenia wystawy dla zwiedzających przygotowaliśmy wiele innych atrakcji, m.in.: prelekcje, pokazy, filmy, występy, strefę animacji dla dzieci z mini kinem zaaranżowanym przez naszego partnera wydawnictwo HIPPOCAMPUS, właściciela marki BYŁO SOBIE ŻYCIE - HELLO MAESTRO.

Ważny element wystawy stanowi tzw. rozruch maszyn – weekendowe rozruchy wybranych motocykli i samochodów oraz prezentacja ich w ruchu. 

Wystawa odbędzie się w dniach 7.04.2018 – 10.05.2018 r. na terenie Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA 
w Katowicach/Szopienicach. 
Cała ekspozycja zajmować będzie powierzchnię ponad 2800 m2.

Więcej szczegółów na naszej stronie www.100latmotoryzacji.pl  
Cena biletów: grupy do 10 osób - 18 zł/os; grupy od 10 osób - 15 zł/os                        

Ponadto zapraszamy do Walcowni na LEKCJE MUZEALNE,  to doskonały sposób na zdobywanie wiedzy. Lekcje prowadzone są w autentycznej, industrialnej hali. Zapraszamy do zapoznania się z tematyką zajęć:  http://www.walcownia.org/lekcje-muzealne-2/

 

Cena lekcji muzealnych:
grupy od 15 os - 14 zł/os, co 3 grupa 50 % taniej ( w 1 m-cu)  

www.walcownia.orgwww.muzeatechniki.plwww.szychtownica.

WIRTUALNY SPACER PO HALI MASZYN

 

 • #SMOGnadciąga!

Ruszyła ogólnopolska kampania edukacyjna dla szkół połączona z konkursem!

Przeczytajcie REGULAMIN 

Półfinały w maju, a finały 26 października w Centrum Nauki Kopernik.

Nagrody dla uczniów, nauczycieli i szkół!
To nie dzieci spowodowały takie zanieczyszczenie powietrza w naszym kraju, ale to one właśnie ponoszą najbardziej tego skutki.
Musimy działać! Wszyscy! http://kampaniasmog.edu.pl/

Włączcie się!
Zespół Kampanii Smog

Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii
Ryszewko 44                                                                         
74-200 Pyrzyce
http://mosryszewko.pl/

Tel.: (+48) 797 233 230
Tel.: 91 57 30 447
Fax: 91 57 30 447

 • WARSZTATY EKOLOGICZNE – oferta ZPKWŚ

LogoZespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w Będzinie oferuje zajęcia wiosenne w ramach warsztatów ekologicznych dla uczniów.

Czas trwania zajęć: 1,5 godziny zegarowej
Koszt: 4,40 zł od osoby

Lista i opis oferty

 

 • Oferta wycieczek do Warszawy

Projekt połączonych wycieczek po Pałacu Kultury i Nauki oraz stadionie PGE Narodowym.

Pałac Kultury i Nauki to najwyższy w Polsce budynek, żywe muzeum sztuki socrealizmu, biurowiec, kino i teatr. Zabytek. który stał się symbolem. Zapraszamy na wycieczki z przewodnikiem, warsztaty i gry miejskie dla grup na wszystkich etapach edukacyjnych.

Stadion PGE Narodowy – miejsce pozytywnej energii. Każdy ma tam szansę poczuć niezwykłą atmosferę, a nawet zwiedzić szatnię, w której do meczów Mistrzostw Europy przygotowywał się Christiano Ronaldo czy Robert Lewandowski. Dla wycieczek szkolnych przygotowano 4 trasy, w zależności od dostępnego czasu oraz wieku uczestników.

W załącznikach oferty dla sektora edukacyjnego obu obiektów oraz pakiety dedykowane szkołom.

Oferta 1, oferta 2oferta 3

 • "Piątki z Inżynierią Materiałową" 

Wydział Inżynierii Materiałowej i Metalurgii Politechniki Śląskiej w Katowicach zaprasza na zajęcia dydaktyczne w ramach przedmiotów: chemia, fizyka, informatyka, technika.

Terminy zajęć do uzgodnienia.

Dzień: piątek, godz. 10.00 do 12.30

Piątki z Inżynierią Materiałową

Wykaz proponowanych zajęć z tematyką

 

 • „Kilometry Dobra dla Aniołów”

Logo

W imieniu Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży "Dom Aniołów Stróżów" w  Katowicach zwracam się do Państwa z prośbą
o włączenie się i udział w ogólnopolskiej kampanii "Kilometry Dobra", w której mamy przyjemność brać udział.  Partnerem akcji jest Miasto Katowice. Honorowy Patronat nad kampanią objął Prezydent Miasta. 

Zaproszenie Zaproszenie

KILOMETRY DOBRA to stworzona w Polsce międzynarodowa kampania dobroczynna, w której co roku mogą wziąć udział organizacje
z całego świata. Dzięki kampanii w ciągu ostatnich czterech lat do fundacji i stowarzyszeń trafiło już ponad 3,2 mln zł na realizację 130 projektów. 5. edycja Kampanii rozpocznie się 1 marca i potrwa do 3 czerwca 2018 r. Towarzyszy jej próba pobicia rekordu Guinnessa
w ilości zebranych złotówek, które zostaną ułożone w ciągu - stąd właśnie nazwa akcji Kilometry Dobra.    

Jesteśmy przekonani, że udział w akcji może być świetną lekcją altruizmu i postaw obywatelskich, a młodzi ludzie będą mieli okazję pomocy swoim kolegom z biedniejszych rodzin.  Sposobów na zbiórkę funduszy jest wiele. Pieniądze mogą być zbierane podczas organizowanych przez Państwa placówki cyklicznych wydarzeń, charytatywnych koncertów, kiermaszów, zawodów sportowych czy spotkań
z rodzicami. Można także zorganizować wydarzenie dedykowane tylko tej kampanii. Interesującym pomysłem jest stworzenie punktu, gdzie chętni uczniowie, rodzice i nauczyciele będą wrzucać pieniądze do puszki lub przyklejać je do specjalnej taśmy. Poszczególne klasy mogą wziąć też udział w „rywalizacji” na najdłuższą złotówkową taśmę, a cała szkoła podjąć wyzwanie na przykład wyklejenia taśmy na długości najdłuższego korytarza (warto wiedzieć, że jeden metr to 44 zł). Udział w akcji może być także świetną okazją do zorganizowania lekcji/dnia na temat wolontariatu.  

Szkoły i przedszkola, które zdecydują się na udział w akcji, otrzymają od nas plakaty, puszki oraz specjalną taśmę do przylepiania złotówek.

Już teraz zapraszamy na katowicki finał kampanii, który odbędzie się 3 czerwca na Rynku podczas organizowanego przez Urząd Miasta Katowice Dnia Dziecka, gdzie będzie możliwość zaprezentowania efektów zbiórki.
Wspólnie zostańmy mistrzami świata w dobroci! 

Patronat honorowy
List Intencyjny UM Katowice
Zaproszenie

  

 • Ciekawe lekcje - WSZOP

Ciekawe lekcje - WSZOP

Zobacz więcej informacji...

 • SŁODKIE WARSZTATY w Fabryce Charliego

Piernikowe warsztaty czy produkcja czekoladowych pralin?

Fabryka Charliego z Krakowa ma zaszczyt zaprosić dzieci i młodzież do przesłodkiej zabawy!

Słodkie warsztaty Słodkie warsztaty

Zapraszamy na naszą stronę internetową:
fabrykacharliego.pl

Pozdrawia,Alina Szczurek
Fabryka Charliego
661648753

 

 

 

stopka