Wycieczki naukowe i turystyczne 2017/2018

Blade Runner 2049

 

BLADE RUNNER

Dnia 20.10.br klasa 1n wraz wychowawczynią, Panią Anną Burdach, udała się do Multikina w  Galerii Katowickiej na film: „Blade Runner 2049”. Wycieczka miała na celu zarówno edukację filmową w zakresie tematyki science-fiction, jak również integrację klasy energetycznej.

 

NOSPR

W promieniach ciepłego, jesiennego słońca cztery klasy pierwsze (Ib, Ic, Id oraz I fk) udały się, w środę 18 października br., do przepięknego gmachu NOSPR w Katowicach, by rozpocząć sezon kulturalny. Tegoroczne poranki edukacyjne zatytułowane zostały: „Muzyka – blask, mrok i półcień.”

Już pierwszy koncert z tego cyklu zachwycił nas brzmieniową kolorystyką! W repertuarze znalazły się bowiem tak różnorodne dzieła jak: pełna blasku uwertura do „Muzyki ogni sztucznych” Georga Fridricha Handla; mroczny, melancholijny poemat symfoniczny „Wyspa umarłych” Sergiusza Rachmaninowa; demoniczno-magiczne „Fantazje na tematy z opery Faust” Henryka Wieniawskiego oraz dynamiczna, pełna światła suita z baletu „Ognisty ptak” Igora Strawińskiego. Orkiestrą dyrygował Boon Hua Lien, a jako solista wystąpił 16-letni Antoni Ingielewicz, grający na skrzypcach.

Wyjście, w ramach edukacji muzycznej, zorganizowała Pani Anna Zając.

NOSPR NOSPR NOSPR
NOSPR NOSPR

 

FIAT

Dnia 9.10.2017r. klasa 2b wraz z Panią Sylwią Możyłowską- Zając oraz Panią Magdaleną Szwedor uczestniczyła w wycieczce przedmiotowej do fabryki Fiata w Tychach.

Uczniowie mogli zobaczyć poszczególne etapy tworzenia samochodów -  od spawania, poprzez lakierowanie na montażu wyposażenia auta kończąc. Wszyscy z zaciekawieniem przyglądali się całej produkcji. Wycieczka była bardzo udana.

 

 

KRWIODAWSTWO

Dnia 26 października br. uczniowie klasy IV C, pod opieką pani Marty Łyczby, udali się na wycieczkę naukową do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Mieli okazję zwiedzić Dział laboratoryjny, Bank tkanek oraz Dział dawców i pobierania krwi. W banku tkanek poznali metody hodowli tkanek wykorzystywanych do przeszczepów. 

Pani przewodnik - pracownik Centrum – wyjaśniła, jak cennym lekarstwem jest krew i jak wysokie jest na nią zapotrzebowanie. Uczniowie dowiedzieli się także, kto może zostać dawcą krwi i szpiku kostnego oraz jakie są przeciwwskazania. W trakcie pobytu w Dziele pobierania krwi mieli również okazję porozmawiać z honorowym dawcą krwi. Niektórzy postanowili przełamać strach i oddać krew tym, którzy na prawdę jej potrzebują. Na koniec uczniowie dostali także prezenty - bransolety dawcy krwi.

Pamiętajcie!

Dawcą może zostać każdy w wieku od 18 do 65 roku. Dawca nie może mieć wykonywanych w ciągu ostatnich kilku miesięcy akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu, zabiegów operacyjnych czy endoskopowych. Do oddania krwi powinien zgłosić się wypoczętym, po lekkim niskotłuszczowym posiłku (np. pieczywo, chuda wędlina, warzywa, owoce).

Wy również możecie oddać krew i uratować życie innym. Ludzkie życie w Waszych rękach!!!

Zachęcamy do działania!!!

Krwiodawstwo Krwiodawstwo Krwiodawstwo Krwiodawstwo
Krwiodawstwo Krwiodawstwo Krwiodawstwo

 

WOJEWÓDZKI OŚRODEK METODYCZNY

Dnia 16 października br.  uczniowie klasy 2f, 2g i 2n uczestniczyli w organizowanej przez WOM Katowice prelekcji dotyczącej smogu oraz uchwały antysmogowej. W ramach wykładu uczniowie zdobyli wiedzę na temat smogu, jego negatwnych skutków dla zdrowia, przyczyń powstawania i sposobów jego niwelowania.

Wszystkich uczniów zachęcamy do skorzystania ze strony internetowej:  https://powietrze.slaskie.pl , na której znajdują się istotne informacje dla mieszkańców aglomeracji śląskiej dotyczące smogu.

Opiekunami grupy byli: Pani Linda Grabowska, Pani Joanna Romanek i Pan Daniel Sowa.

Wszystkim uczniom dziękujemy za zaangażowanie i poświęcony czas.

WOM WOM WOM WOM
WOM WOM

 

Rabka

W dniach 13-15. października 2017r. tradycyjnie odbyła się wycieczka integracyjna pracowników  Śl.TZN. W tym roku zbiegła się ze świętem Komisji Edukacji Narodowej. Udaliśmy się do Rabki-Zdroju, miejscowości położonej w urokliwej Kotlinie Rabczańskiej otoczonej pasmami Gorców i Beskidu Wyspowego na Głównym Szlaku Beskidzkim.
Zamieszkaliśmy w pensjonacie „Pocieszna Woda”, przy ul. Do Pociesznej Wody biegnącej wzdłuż rzeczki, a jakże...Pocieszna Woda :) Zgodnie z sugestią naszych gospodarzy i włodarzy miasta Rabka-Zdrój było pociesznie, gdyż i pogoda i humory dopisywały. Mieliśmy możliwość spacerowania po pięknym parku zdrojowym, którego główną atrakcją jest nowa tężnia, jako że Rabka słynie z solanek jodkowo-chlorkowo-sodowo-bromkowych. Co wytrwalsi wybrali się na pieszą wędrówkę i zawędrowali na Maciejową - szczyt w Gorcach o wysokości 815 m n.p.m. położony w długim grzbiecie biegnącym od Turbacza do Rabki-Zdroju.

Wszyscy pojechaliśmy do Chabówki, w której mieści się największa w Polsce ekspozycja zabytkowego taboru kolejowego oraz duży zasób czynnego taboru parowego, spalinowego i elektrycznego. Dwa dni minęły jak dwie minuty, wiec żal było wyjeżdżać. Wracając do szkolnej rzeczywistości postanowiliśmy do Rabki wrócić jeszcze nie raz.

Rabka Rabka Rabka Rabka
Rabka Rabka Rabka Rabka
Rabka Rabka Rabka Rabka
Rabka Rabka Rabka 

 

Racibórz

W dniach 12 i 13 października br. uczniowie klasy 4b wzięli udział w wycieczce turystyczno - krajoznawczej do Raciborza. W ramach wyjazdu uczniowie mieli możliwość odpocząć od nauki, zwiedzić pocysterski zespół klasztorny oraz skorzystać z pobliskiego SPA i parku wodnego. Dodatkowo uczniowie postawili na aktywny wypoczynek organizując zawody paintball'a, a następnie ognisko.

Opiekunami grupy byli: Pan Marcin Zarzycki i Pan Daniel Sowa.

Dziękujemy za mile spędzony czas.

Racibórz Racibórz Racibórz Racibórz
Racibórz Racibórz Racibórz

 

ExpoSilesia

Dnia 5 października uczniowie klasy 3i uczestniczyli w organizowanych na terenie ExpoSilesia Międzynarodowych Targach Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX 2017.


W ramach targów uczniowie mieli możliwość poznać najnowsze rozwiązania technologiczne z zakresu obróbki skrawaniem, zarówno konwencjonalnej jak i CNC, zdobyć nowe doświadczenia oraz nawiązać kontakt w firmami w celu organizacji praktyki zawodowej. Opiekunami grupy byli: p. Daniel Sowa i p. Adam Iwański.

ExpoSilesia ExpoSilesia ExpoSilesia
ExpoSilesia ExpoSilesia ExpoSilesia
ExpoSilesia ExpoSilesia ExpoSilesia

 

„Bahnhof” – edukacja regionalna i teatralna

Uczniowie klas 1b i 3g z opiekunami: Panią Danutą Kleinert i Panią Marią Kwiatoń-Piętą  obejrzeli w dniu 25.09.2017. spektakl „Bahnhof”, wystawiony w Miejskim Domu Kultury „Katowice – Zawodzie” przez młodzież X LO w Katowicach.

Akcja jednoaktówki autorstwa Pana Krystiana Gałuszki rozgrywa się na katowickim dworcu kolejowym w różnych okresach historycznych, począwszy od lat dwudziestych XX wieku po współczesność. Opowiada o perypetiach młodych ludzi z Rudy Śląskiej,

przyjeżdżających „na naukę” do miasta. Pytają kolejarza o drogę do szkoły – zależnie od sytuacji politycznej w różnych językach: niemieckim, polskim, rosyjskim i na powrót w polskim. W ten sposób autor zobrazował burzliwe dzieje Śląska i Katowic (znamienna nazwa miasta: Kattowitz – Katowice – Stalinogród – Katowice) na przestrzeni blisko stulecia.

W przedstawieniu pojawia się motyw naszej Szkoły, bowiem „synek” chce kształcić się w Śląskich Technicznych Zakładach Naukowych przy ul. Krasińskiego, gdzie znajdowała się ich siedziba od 1931r. do 1972r.

Po spektaklu miała miejsce rozmowa z Panem Krystianem Gałuszką, śląskim literatem i artystą, na temat jego drogi twórczej,
w tym – o nagrodzonej w konkursie na jednoaktówkę po śląsku sztuce „Bahnhof”.

Krystian Gałuszka: Moje wiersze są jak modro kapusta. Muszą ludziom smakować.

Krystian Gałuszka
Klasy 

 

Targi Energetyczne ENERGETAB w Bielsku – Białej

Dnia 13.09.2017r. uczniowie klasy 2n Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych, kształcący się w zawodzie technik energetyk, mieli możliwość uczestniczyć w Targach Energetycznych ENERGETAB w Bielsku – Białej. 
W ramach targów uczniowie zostali zaznajomieni z ofertą wiodących producentów energetycznych Europy i Azji, poznali technologię z zakresu wytwarzania energii elektrycznej, dystrybucji energii elektrycznej i cieplnej, elektrotechniki oraz elektroniki przemysłowej.
Wyjazd uczniów został zorganizowany przez Akademię el12. Sponsorem wyjazdu była firma Relpol

Opiekunami z ramienia Szkoły byli Pani Linda Grabowska i Pan Daniel Sowa.

ENERGETAB ENERGETAB ENERGETAB
ENERGETAB ENERGETAB ENERGETAB
ENERGETAB

W SŁONECZNYCH PIENINACH

Była to wycieczka turystyczno-krajoznawcza klas 4d oraz 4m w terminie 13 – 15.09.2017r. Program wyjazdu był następujący:
1. dzień – zwiedzanie Szczawnicy, wjazd kolejką na Palenicę i przejście przez wąwóz Homole;
2. dzień – wycieczka górska na Trzy Korony, Sokolicę, taras widokowy na dolinę Dunajca;
3. dzień – wyjście na zaporę wodną w Niedzicy, zwiedzanie elektrowni wodnej z przewodnikiem oraz zamku w Niedzicy.

Wszystko, co zaplanowane udało się zrealizować, a towarzyszyła nam piękna pogoda i dopisywały humory.

Opiekunami byli wychowawcy klas, Pani Katarzyna Ostrowska i Pan Mirosław Stawowski, którym serdecznie dziękujemy za przeprowadzenie wspaniałego wyjazdu.

Śl.TZN w Pieninach Śl.TZN w Pieninach Śl.TZN w Pieninach Śl.TZN w Pieninach
Śl.TZN w Pieninach Śl.TZN w Pieninach Śl.TZN w Pieninach Śl.TZN w Pieninach
Śl.TZN w Pieninach Śl.TZN w Pieninach Śl.TZN w Pieninach Śl.TZN w Pieninach
Śl.TZN w Pieninach Śl.TZN w Pieninach

Sponsorzy 85-lecia

85-lecie sponsorzy