ZAPRASZAMY I ZACHĘCAMY UCZNIÓW Śl.TZN DO UDZIAŁU W CIEKAWYCH KONKURSACH!!!

„Serce Kapsuły Czasu”

LogoAkcja o zasięgu ogólnopolskim ma charakter konkursu literackiego i plastycznego.
Zadanie konkursowe brzmi: „Podróż wyobraźnią w przyszłość! Twoja miejscowość, nasz świat za sto lat? Opowiedz o tym!”
Celem przedsięwzięcia jest stworzenie przez uczestników „Serca Kapsuły Czasu” – prac literackich i plastycznych. Wszystkie przesłane do nas prace zostaną zamknięte we wnętrzu kapsuły czasu, która powstanie w Krakowie w przyszłym roku.
Akcja trwa do 30 listopada 2019 r., jednakże prace przesłane przed 1 grudnia 2018 r. wezmą udział w ogólnopolskiej wystawie w Krakowie.

Regulamin i informacje: http://tworzymykrakow.org/sercekapsuly/

Serce Kapsuły Czzasu Serce Kapsuły Czzasu

Konkurs „O złoty indeks Politechniki Śląskiej”

PlakatKonkurs dla maturzystów przeprowadzany w następujących dziedzinach: matematyki, fizyki, chemii i informatyki.
Nagrodą jest możliwość zdobycia „Złotego indeksu” oraz podjęcia studiów na wybranych kierunkach stacjonarnych bez postępowania kwalifikacyjnego lub otrzymanie preferencyjnych punktów w postępowaniu rekrutacyjnym.

Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 18 grudnia 2018 r.

Szczegółowe informacje:
https://www.polsl.pl/imprezy/zlotyindeks/Strony/Witamy.aspxhttps://rekrutacja.polsl.pl/zloty-indeks/

Pierwszy etap zmagań polega na rozwiązaniu zadań na platformie Politechniki Śląskiej.

10.01.2019. Ostateczny termin nadsyłania rozwiązań zadań etapu I
https://platforma.polsl.pl/zlotyindeks

Osoby zakwalifikowane do drugiego etapu rozwiązują zadania w siedzibie uczelni.
Prace oceniane są przez komisje przedmiotowe złożone z nauczycieli akademickich.

Na zwycięzców czekają następujące nagrody:
I stopnia – indeksy na wybrane kierunki studiów stacjonarnych dla 10 osób
II stopnia – 40 punktów preferencyjnych w postępowaniu rekrutacyjnym dla 20 osób
III stopnia – 30 punktów preferencyjnych w postępowaniu rekrutacyjnym dla 20 osób

By z sukcesem przejść przez konkursowe sito, Politechnika Śląska oferuje uczniom udział w „Złotych Warsztatach”. Pod okiem doświadczonych wykładowców, zgłębią oni tajniki tylko z pozoru trudnych dziedzin jak matematyka, informatyka i fizyka.

https://rekrutacja.polsl.pl/zlotewarsztaty/

 

„Promocja Zdrowego Stylu Życia”

LogoŚląski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Katowicach informuje, że etap rejonowy konkursu „Promocja Zdrowego Stylu Życia” dla szkół średnich odbędzie się w dniu 14.12. 2018 r. o godz. 9.00 w Liceum Ogólnokształcącym Nr 5 im. Władysława Broniewskiego, przy ulicy Jankego 65 w Katowicach.

Zgłoszenia proszę kierować do 9.12.2018r. na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zapytania: nr tel. 692952916

 

"Bombka Bożonarodzeniowa"

Bombka :)Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” zaprasza do udziału w konkursie na bombkę bożonarodzeniową.

TERMIN: 30 XI 2018

Po zakończeniu konkursu zostanie otwarta wystawa nadesłanych prac.

Szczegóły konkursu w regulaminie.

 

Szkolny konkurs na rzeźbę ekologiczną „A jak wygląda smog? Co nas truje?”

Termin dostarczenia prac - 19.11.2018.
Praca może być wykonana grupowo (max 3 osoby w grupie)

Cele:

 • kształtowanie postaw proekologicznych,
 • szerzenie wiedzy na temat zanieczyszczenia powietrza i jego wpływu na stan zdrowia mieszkańców, przyczyn powstawania smogu oraz metod walki z tym negatywnym zjawiskiem,
 • rozwój kreatywności, zachęta do tworzenia, poszukiwanie różnorodnych rozwiązań plastycznych, ciekawych materiałów oraz technik, promowanie uzdolnień młodzieży.

Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest wykonanie pracy zgodnie z tematem w formie pracy przestrzennej - technika i format dowolne (należy korzystać z materiałów wtórnych).

Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich uczniów w Śl.TZN. Każda praca powinna być opisana metryczką (imię i nazwisko autora oraz klasa).

Najlepsze prace konkursowe będą brały udział w wystawie pokonkursowej.
Zwycięzcom zostaną przyznane nagrody książkowe.
Zapraszamy do udziału

Organizatorzy: Panie Danuta Kleinert oraz Marta Łyczba

 

Bezpieczni za kółkiem

Informacja Informacja

Regulamin konkursu

 

Konkurs WKKP

Pracownia Edukacji Czytelniczej Pałacu Młodzieży w Katowicach zaprasza do udziału w jubileuszowej X edycji Wszechstronnego Konkursu Konesera Polszczyzny pod patronatem Zespołu Dydaktycznego Rady Języka Polskiego i Katedry Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego.

Konkurs adresowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych województwa śląskiego. Wyłonimy Koneserów Polszczyzny zarówno wśród gimnazjalistów, jak i wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zapraszamy do udziału dwuosobowy zespół reprezentujący szkołę.

Naszym celem jest rozwijanie praktycznej umiejętności posługiwania się językiem ojczystym, właściwe używanie słów oraz związków frazeologicznych. Pragniemy propagować kulturę języka polskiego wśród młodzieży oraz umożliwiać im prezentowanie się w tym zakresie poza macierzystą szkołą.

Pierwszy etap konkursu (dyktando i test językowy) odbędzie się 27 listopada 2018 r. o godzinie 10.00 w sali teatralnej Pałacu Młodzieży w Katowicach (ul. Mikołowska 26).
Etap drugi (potyczki językowe) – 18 grudnia 2018 r. o godz. 11.00 w sali marmurowej Pałacu Młodzieży w Katowicach.

Wyniki pierwszego etapu ogłosimy 11 grudnia 2018 r. na stronie Pałacu Młodzieży oraz poinformujemy szkoły e-mailowo.

Zgłoszenia przyjmujemy do czwartku 22 listopada 2018 r. TYLKO poprzez formularz internetowy dostępny na stronie:

http://pm.katowice.pl/biblioteka/wszechstronny-konkurs-konesera-polszczyzny/

Zgłoszenia przesłane drogą mailową lub pocztą NIE będą przyjmowane.

Regulamin konkursu

 

Konkurs eCOPaka

Konkurs polega na przygotowaniu przez młodzież upominku powitalnego dla przedstawicieli krajowych delegacji, które wezmą udział w 24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu „COP24”.

Tematem pracy plastyczno-technicznej ma być pokazanie przemian zachodzących w mieście Katowice i nawiązywać do hasła „Black to green”.

 

Przebieg konkursu:

I etap: 7 listopada 2018 – losowanie kraju, dla którego szkoły przygotowują prezenty; w losowaniu bierze udział reprezentant grupy, a zarazem szkoły, wyznaczony przez Dyrektora. Reprezentant szkoły odbiera od Organizatora pakiet materiałów do wykonania upominku.
II etap: przygotowanie prac konkursowych
III etap: 26 listopada 2018 – wystawa prac konkursowych, ogłoszenie laureatów, wręczenie nagród 

TERMIN: przekazanie pracy do 21 listopada 2018 r.

Informacje:

 • Konkurs organizowany jest w kategorii grupowej – do max 10 osób
 • Wymogi formalne pracy: maksymalna wielkość: suma krawędzi nie powinna przekraczać 150cm; maksymalna waga: 5 kg
 • Formy pracy konkursowej: blejtram, plakat, instalacja, rzeźba, inne
 • Kryteria merytoryczne: zgodność z tematem i nowatorskie ujęcie, interesujące wykonanie techniczne, walory estetyczne, interesująca treść
 • Prace powinny być opisane imieniem i nazwiskiem autorów

Regulamin konkursu
Zaproszenie

 

Konkurs Elektronika – by żyło się łatwiej


Instytut Elektroniki Politechniki Śląskiej wraz z partnerami – firmami SIEMENS Polska oraz KAMAMI ogłasza konkurs na najciekawszy projekt z dziedziny elektroniki, informatyki lub automatyki pod hasłem: Elektronika – by żyło się łatwiej.

Konkurs kierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych – szczególnie liceów profilach matematyczno-fizycznych i politechnicznych oraz techników kształcących w kierunkach: technik elektronik, mechatronik, informatyk, automatyk i pokrewnych.

PlakatDo konkursu można zgłaszać zrealizowane projekty będące przykładami praktycznych zastosowań szeroko pojętej elektroniki. Mogą nimi być: układy elektroniczne, systemy mechatroniczne, aplikacje sterowników programowalnych PLC, takich jak SIMATIC S7, LOGO! oraz innych, aplikacje na mikrokontrolerach, aplikacje na smartfony i tablety, programy komputerowe,

Zakres zastosowań może obejmować między innymi: wszelkie udogodnienia dla osób niepełnosprawnych (niedowidzących, niedosłyszących, mających problemy z komunikacją, poruszaniem itp.), elektronika dla zdrowia – rozwiązania wspomagające trening, dietę oraz kuracje, elementy automatyki domowej – automatyczne systemy ogrzewania i wentylacji, sterowanie bramami, oknami, roletami oraz domowe systemy bezpieczeństwa (zabezpieczenia antywłamaniowe, symulatory obecności osób itp.), systemy dokarmiania zwierząt domowych oraz podlewania roślin podczas nieobecności domowników, stacje meteorologiczne oraz systemy monitoringu zanieczyszczeń, systemy odmierzania czasu (np. rejestrowanie czasu użytkowania urządzeń i materiałów eksploatacyjnych), systemy oświetlenia awaryjnego, wszelkie urządzenia ruchome – w tym modele pojazdów, robotów kroczących, konstrukcje latające, urządzenia warsztatowe – przyrządy pomiarowe, zautomatyzowane obrabiarki, drukarki 3D, pomoce dydaktyczne, zarówno sprzętowe, jak i programowe.

Do konkursu można zgłaszać projekty oryginalne, jak również projekty już prezentowane w innych konkursach (z wyjątkiem projektów prezentowanych w poprzedniej edycji konkursu „Elektronika – by żyło się łatwiej”). Przyjmowane będą zarówno projekty indywidualne, jak i tworzone w zespołach dwuosobowych – np. będące efektem działalności kół zainteresowań.

Osoby zamierzające wziąć udział powinny zarejestrować się na stronie konkursu: konkurs.iele.polsl.pl, podając proponowany temat projektu, swoje dane oraz dane nauczyciela opiekuna.*

Termin rejestracji upływa z dniem 15 grudnia 2018.

Szczegółowe zasady Konkursu określone są w Regulaminie dostępnym na stronie konkursu:

http://iele.polsl.pl/ie3/index.php/instytut/dla-szkol/konkurs-dla-uczniow-szkol-srednich

 

ZWOLNIENI Z TEORII - projekt społecznościowy

Logo

SERDECZNIE ZAPRASZAM UCZNIÓW ZAINTERESOWANYCH REALIZACJĄ PROJEKTU W RAMACH OLIMPIADY ZWOLNIENI Z TEORII

W związku z zainteresowaniem Olimpiadą i pytaniami, które najczęściej uczniowie zadają przed przystąpieniem do projektu, postanowiłam w kilku zdaniach przedstawić główne założenia Olimpiady. W ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii uczniowie realizują projekty społeczne.

Do 30.11.2018r można zainicjować swój własny projekt (data zakończenia inicjacji).

PROJEKTY SPOŁECZNE oddolne  lokalne, ogólnokrajowe inicjatywy, pobudzające ludzi do działania, będące odpowiedzią na zaobserwowane w rzeczywistości problemy społeczne.

PROJEKT SPOŁECZNY to każda, nawet najprostsza inicjatywa, która zmienia otoczenie na lepsze. To platforma dla studentów i licealistów do tworzenia własnych projektów społecznych.
Każdy, kto zrealizuje swój projekt, zostaje finalistą i otrzymuje międzynarodowy certyfikat z zarządzania (ceniony przez pracodawców na całym świecie). Główna nagroda to „Złote Wilki” – nagroda dla najlepszych projektów w Polsce.

TWÓJ PROJEKT – może dotyczyć kultury, sportu, nowych technologii, przestrzeni miejskiej, sztuki… wszystkiego, co jest związane z pasją i zainteresowaniami. Każdy Użytkownik Platformy ma możliwość rozpoczęcia projektu lub dołączenia do istniejącego już projektu, który jest na etapie Inicjacji, poprzez zakładkę „Mój Projekt” w Portalu w dowolnym czasie.

W danym momencie (roku szkolnym) możesz realizować na Platformie tylko jeden projekt. Zespół może liczyć od dwóch do dziesięciu osób, choć rekomendowana jest praca w zespołach od trzech do sześciu osób.

KIEROWNIK PROJEKTU osoba, która utworzyła projekt na Platformie, staje się kierownikiem tego projektu. Funkcję Kierownika można przekazać innej osobie w zespole, w dowolnym momencie trwania projektu w zakładce „Mój Projekt” na Platformie.

Każdy projekt musi być realizowany w wybranym przez zespół na etapie Inicjacji temacie i formacie.

TEMAT PROJEKTU: edukacja, kultura, ekologia i natura, zdrowie i sport, przestrzeń miejska, społeczeństwo obywatelskie, społeczność lokalna.

FORMAT:

 • reklama społecznaprojekt, w którym beneficjenci otrzymują ważny przekaz, głównie poprzez kampanię marketingową: plakaty, ulotki, filmy na YouTube, itd
 • wydarzenie publiczneprojekt skoncentrowany wokół jednego bądź serii wydarzeń otwartych dla szerokiej grupy beneficjentów
 • projekt technologiczny – projekt, w którym beneficjenci będą korzystać z wytworzonej w trakcie prac projektowych technologii. Może to być urządzenie, aplikacja lub portal internetowy – jednak tylko wtedy, gdy nie powstanie on z gotowych szablonów. Możecie napisać go sami bądź zlecić stworzenie zewnętrznemu partnerowi
 • zbiórka charytatywnaprojekt polegający na zachęceniu ludzi do przekazania pieniędzy lub przedmiotów na ważny cel.

Ukończony projekt musi uzyskać MINIMALNĄ LICZBĘ BENEFICJENTÓW (odbiorców) lub zebranych środków (w przypadku zbiórki charytatywnej), dla swojego formatu:

 • minimum 90 beneficjentów dla wydarzenia publicznego,
 • minimum 6000 beneficjentów dla reklamy społecznej ,
 • minimum 200 beneficjentów dla projektu technologicznego,
 • minimum 2000 PLN (kwota pieniężna lub wartość pozyskanych darów) zebranych podczas zbiórki charytatywnej.

Projekt powinien być przypisany do Instytucji, czyli np. szkoły, uczelni lub firmy, którą uczeń reprezentuje. Instytucję projektu można wybrać w formularzu „Zarządzanie” na etapie Inicjacji. Jeśli na potrzeby projektu tworzone są publiczne materiały promocyjne, np. fanpage na Facebooku, plakaty lub spot wideo lub występujecie w mediach to powinno być w nich zaznaczone, że projekt jest realizowany w ramach platformy Zwolnieni z Teorii.

ROLA MENTORA: Przez projekt prowadzi ucznia mentor wyznaczony w ramach platformy. Najczęściej są to finaliści poprzednich edycji Olimpiady. Zaangażowanie mentora we wspieranie powstających na Platformie projektów jest dobrowolne oraz nieodpłatne i jego pracy należy się szacunek. Nieodpowiednie zachowania względem mentora mogą skutkować sankcjami dla zespołu projektu, włącznie z zablokowaniem konta na Platformie.

ETAPY PROJEKTU:

 • Inicjacja,
 • Planowanie,
 • Realizacja,
 • Zakończenie.

Od momentu przejścia na etap Planowania Twój zespół ma 6 miesięcy na przesłanie formularza „Zarządzanie” na ostatnim etapie – Zakończeniu.

UKOŃCZENIE PROJEKTU W RAMACH PLATFORMY następuje poprzez finalne zaakceptowanie przez uczniów (kierownika) formularzy „Zarządzanie” i po wysłaniu formularza na etapie Zakończenia przez Kierownika Projektu.

Serdecznie zapraszam osoby realizujące lub pragnące zainicjować projekt na spotkanie 12.09.2018r do sali 20.

Koordynator w Szkole: Pani Anna Komoniewska

 

BAKCYL

Logo Logo

Bakcyl Bakcyl Bakcyl

 

III Olimpiada statystyczna

INTERESUJESZ SIĘ STATYSTYKĄ? ŚWIETNIE! W TAKIM RAZIE OLIMPIADA STATYSTYCZNE JEST DLA CIEBIE!

Serdecznie zapraszam do udziału w III edycji Olimpiady Statystycznej, która odbędzie się w roku szkolnym 2018/2019. Olimpiada Statystyczna jest konkursem ogólnopolskim i skierowana jest przede wszystkim do uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Program, harmonogram, informacje o sposobie rejestracji oraz relacje z poprzednich edycji znajdziecie na stronie http://stat.gov.pl/portal-edukacyjny/olimpiada-statystyczna/

Trzecia edycja Olimpiady Statystycznej będzie odbywać się zgodnie z następującym harmonogramem:

 • Rejestracja szkół i uczniów – 20 listopada 2018 r. – 3 grudnia 2018 r.
 • I stopień – zawody szkolne – 4 grudnia 2018 r.
 • II stopień – zawody okręgowe – 9 stycznia 2019 r.
 • III stopień – zawody centralne:
 • Etap pierwszy – 5 lutego 2019 r.
 • Etap drugi – 20 lutego 2019 r.    

Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody – indeksy na prestiżowe uczelnie i cenne nagrody.

Organizator w Szkole: Pani Anna Komoniewska

 

XVII EDYCJA SZKOLNEJ INTERNETOWEJ GRY GIEŁDOWEJ

Logo

ZAPRASZAM DO UDZIAŁU W XVII EDYCJI SZKOLNEJ INTERNETOWEJ GRY GIEŁDOWEJ

W dniu 24 września rozpoczęła się rejestracja do Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej (SIGG). Jest to największy projekt edukacyjny z zakresu edukacji giełdowej kierowany do młodzieży szkolnej. Do tej pory wzięło w nim udział niemal 260 tys. uczniów z całej Polski. W tym roku na najlepszy Zespół czeka nagroda w wysokości 10 tys. zł, a łączna pula nagród wynosi ponad 85 tys. zł.

Organizatorami projektu są Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie oraz Fundacja GPW. Partnerem strategicznym jest Fundacja im. Lesława A. Pagi. Projekt został objęty patronatem honorowym Ministerstwa Finansów oraz Mazowieckiego Kuratora Oświaty.

Kto może wziąć udział w SIGG?

W SIGG mogą wziąć udział uczniowie szkół ponadpodstawowych i oddziałów gimnazjalnych, w zespołach liczących od 2 do 4 osób, pod opieką nauczyciela. W grze mogą uczestniczyć także uczniowie, którzy wcześniej nie mieli okazji zapoznać się z zasadami funkcjonowania giełdy – dzięki kursom e-learningowym mogą uzupełnić wiedzę na ten temat. Gra jest dostępna dla uczniów z całej Polski, a udział w niej jest bezpłatny.

SIGG podzielony jest na etapy: 

 • Gra testowa: (22 października 2018 – 31 października 2018)
 • Etap 1: transakcje na akcjach i ETF-ach (5 listopada 2018 – 11 stycznia 2019)
 • Etap 2: transakcje na kontraktach terminowych (25 lutego 2019 – 29 marca 2019)
 • Finał w Sali Notowań GPW (17 kwietnia 2019)
 • E- learning odbywa się równolegle do gry i kończy klasówką on line przed rozpoczęciem ferii zimowych.

10 tys. zł dla najlepszych młodych inwestorów

Pieniądze na rachunku inwestycyjnym są wirtualne, ale do wygrania jest już prawdziwe 10 tysięcy złotych dla najlepszego zespołu. Przewidziano też nagrody pieniężne dla zespołów i nauczycieli, którzy zajmą kolejne miejsca na podium. Ponadto atrakcyjne nagrody rzeczowe zostały przewidziane dla osób, które osiągną najlepsze wyniki w kursie e-learningowym. Najlepsi będą mieli okazję zobaczyć Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie z bliska podczas Finału konkursu, który odbędzie się w Sali Notowań GPW.

Organizator w Szkole: Pani Anna Komoniewska

 

VIII Edycja Konkursu Naukowego E(x)plory

Nabór projektów do VIII Edycji Konkursu Naukowego E(x)plory będzie w tym roku trwać od 1 października 2018 do 31 stycznia 2019!

Logo

Główną ideą E(x)plory jest wspieranie zdolnych, młodych naukowców w realizacji innowacyjnych projektów naukowych, a także docieranie do szerokiego grona odbiorców, promowanie kultury naukowej i wzbudzanie naukowej ciekawości świata. Przełamujemy stereotyp, że nauka jest nudna, popularyzujemy innowacyjne badania, rozwijamy potencjał i pomysły młodych ludzi, tworzących nowoczesne technologie.

E(x)plory to niezwykły konkurs naukowy dla młodzieży w wieku 13-20 lat, do którego można zgłaszać pomysły z różnych dziedzin naukowych. Udział w konkursie jest bezpłatny. Formularz zgłoszeniowy na stronie www.explory.pl zostanie uruchomiony 1 października i będzie aktywny do 31 stycznia 2019 roku.

E(x)plory to możliwość zdobycia nagród finansowych dla laureatów – nawet 10 000 zł, nagród rzeczowych dla nauczycieli i bonów edukacyjnych dla szkół. Najlepsi młodzi naukowcy będą reprezentowali Polskę na najbardziej prestiżowych zagranicznych konkursach naukowych dla młodzieży, między innymi w USA i Rumunii. Uczestnicy Konkursu Naukowego E(x)plory mogą również wziąć udział w stażach badawczo-rozwojowych, które odbywają się w działach badawczo-rozwojowych firm technologicznych oraz instytucjach naukowych.

Ubiegłoroczna edycja E(x)plory cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Do Konkursu Naukowego zgłosiło się ponad 200 najzdolniejszych młodych uczniów z wszystkich regionów Polski, a nasi laureaci zdobyli nagrody na największych światowych konkursach naukowych: Intel ISEF w USA, Infomatrix w Rumunii oraz Expo-Sciences Europe w Rumunii.

Wszelkie potrzebne szczegóły dotyczące konkursu, nagród i procedury zgłoszeniowej znaleźć można na naszej stronie www.explory.pl w zakładce „Konkurs”.

Główne założenia w przystępnej formie prezentowane są w krótkiej animacji dostępnej na portalu YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=PS768pGY38o&feature=youtu.be

 

NORDALIA

LogoVI edycja Regionalnego Konkursu Wiedzy o Krajach Skandynawskich i Nordyckich

TERMIN: 30 XI 2018

Informacja

 

XV Ogólnopolski Konkurs na Esej 2018 – Podróże z Andrzejem Stasiukiem

Celem konkursu jest zainteresowanie młodzieży esejem jako jedną z form wypowiedzi. Esej daje możliwość swobodnego wyrażania swoich myśli oraz nowatorskiego ujęcia znanego tematu.

Tematem XV Ogólnopolskiego Konkursu na Esej jest twórczość Andrzeja Stasiuka – prozaika, poety, eseisty, dramaturga, jednego z najważniejszych pisarzy polskich średniego pokolenia. Uhonorowany wieloma nagrodami, m.in. nagrodą Fundacji im. Kościelskich za powieść Biały kruk (1995) oraz Nagrodą Literacką „Nike” za powieść Jadąc do Babadag (2005), mówi, że początki jego pisarstwa przypadły na bardzo przyjemne czasy. Nikt go do niczego nie nakłaniał, niczego od niego nie chciał. Dziś nie pamięta nawet, czy literatura kojarzyła mu się wtedy z pieniędzmi i rzeczywistością. Chyba nie przychodziło mu do głowy, że mógłby zajmować się czymkolwiek poza pisaniem i życiem.

Autor Jadąc do Babadag zawsze kochał podróże. W młodości jeździł autostopem z jednego końca Polski na drugi. Zatrzymywał ciężarówkę, wskakiwał na pakę i spod plandeki obserwował krajobrazy. Podróż uważa za eksperyment na sobie, za konieczność, a także przyjemność. Pisarz powtarza za Andersenem, że „podróżować to znaczy żyć. W każdym razie podwójnie, potrójnie, wielokrotnie”. 

TERMIN: do 23 listopada 2018                                                                              

Nadesłane prace będą oceniane przez Kapitułę Konkursu, złożoną z pracowników naukowych Uniwersytetu Opolskiego.

Regulamin

Regulamin konkursu jest również dostępny na stronie internetowej: www.mbp.opole.pl.

Bliższe informacje dostępne są w Dziale Promocji MBP, Danuta Łuczak, tel. 77 454 80 30, 77 454 80 32 wew. 402,
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

stopka