Organizatorzy projektu to: Instytut Regionalny w Katowicach, Cefir w Dunkierce oraz Gustav Stresemann Institut w Bonn.
Koordynatorzy w Śl.TZN: Pani Magdalena Szwedor i Pan Daniel Sowa
Główne cele polsko – niemiecko – francuskiego projektu: poznanie innych kultur oraz systemów kształcenia, udział w warsztatach o tematyce związanej z ochroną środowiska i równowagą pomiędzy środowiskiem a przemysłem i postępem technologicznym, wzajemna integracja, kształcenie kompetencji interpersonalnych i językowych.
DUISBURG
W dniach 26 listopada do 1 grudnia 2017 r. 12 uczniów z klas 2a, 2e i 2g wzięło udział w pierwszej części projektu, odbywającej się w niemieckim Duisburgu.
Program, oprócz warsztatów, bogaty był w liczne atrakcje. Uczniowie zwiedzali stadion Borussi Dortmund, kopalnię Zollverein w Essen, jarmarki bożonarodzeniowe w Essen i Duisburgu, muzeum techniki i środowiska DASA w Dortmundzie oraz szkołę partnerską w Viersen.
Dodatkową niespodzianką dla uczniów było schronisko młodzieżowe – usytuowane w samym centrum dawnej huty, obecnie wykorzystanej jako park krajobrazowy.
LILLE
W dniach 17.02. do 23.02.2018. odbyło się drugie spotkanie w ramach cyklu polsko - niemiecko - francuskiej wymiany „Technika a zrównoważony rozwój”.
Uczestnicy projektu udali się na warsztaty do francuskiego Lille.
Podczas tygodniowego pobytu uczniowie Śl.TZN mieli możliwość uczestniczyć w warsztatach językowych oraz zapoznać się z systemem edukacyjnym obowiązującym we Francji.
W ramach tematu cyklu grupa brała udział w krótkim kursie obsługi programu Siemens SolidWorks oraz zwiedzała muzeum powstałe na terenie dawnych zakładów włókienniczych: La Manufacture de Roubaix, w których przedstawiono zagadnienia związane z rozwojem przemysłu i jego automatyzacją na przykładzie maszyn włókienniczych.
Wyjazd był również okazją do aktywnego odpoczynku, licznych spacerów i zwiedzania zabytkowego Lille – miasta, którego początki sięgają XII w.
Wszystkim uczestnikom grupy dziękujemy za wkład w przedsięwzięcie i stuprocentowe zaangażowanie.
Kolejne spotkanie w ramach projektu w listopadzie 2018 roku. Będziemy mieli wtedy okazję zaprezentować się jako gospodarze i powitać uczniów francuskich i niemieckich w murach Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych.
KATOWICE
W dniach od 5 do 10 listopada 2018 r. miało miejsce trzecie spotkanie w ramach cyklu wymiany polsko-niemiecko-francuskiej projektu „Technika a zrównoważony rozwój”. Tym razem uczniowie Śląskich gościli uczniów z Francji i Niemiec.
Głównym celem była wzajemna integracja, poznanie międzykulturowe oraz poszerzanie wiedzy językowej krajów uczestniczących. Spotkanie było niezwykłą okazją do poznania kultury Górnego Śląska. W ramach pobytu uczniowie zwiedzili: Muzeum Śląskie, Kopalnię Guido, Park Śląski, Stadion Śląski oraz mieli możliwość przejazdu kolejką linową „Elka”.
Obowiązkowym punktem programu było zwiedzanie Szkoły oraz warsztaty związane ze zrównoważonym rozwojem przemysłu.
Wszystkim zaangażowanym w projekt oraz w organizację zwiedzania serdecznie dziękujemy za wkład pracy i poświęcony czas. W szczególności pragniemy podziękować Pani Dyrektor Anecie Łosiewicz za ciepłe przyjęcie zagranicznych gości i przedstawienie Śl.TZN.